Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa powyżej, jeżeli wykaże, że:
- we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości ,
- lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu,
- albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy,
- albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.
Z art. 299 KSH wynika, że w sprawie opartej na tym przepisie wierzyciel powinien tylko wykazać bezskuteczność egzekucji przeciwko zadłużonej spółce i wskazać członka (członków) zarządu tej spółki, który na podstawie tego przepisu powinien ponieść odpowiedzialność osobistą i solidarną z innym członkiem zarządu. Jeżeli pozwany członek zarządu chce uwolnić się od odpowiedzialności, to powinien na podstawie art. 299 § 2 KSH i art. 6 KC udowodnić jedną ze wskazanych okoliczności egzoneracyjnych. W rękach pozwanego jest zatem obowiązek udowodnienia faktów, z których chce wywieść korzystne dla siebie skutki prawne” (wyrok SN z dnia 8 kwietnia 2011 r. II CSK 451/10).